Tvoříme digitální svět a bojujeme za lepší grafiku a web!

Šablona nebo vlastní design?

Přemýšlíte nad novými webovými stránkami vaší firmy a lámete si hlavu, zda objednat návrh grafiky v grafickém studiu nebo zakoupit již hotovou šablonu? Zvažujete náklady a výdaje, ale bojíte se chyby, která tvorbu webu ve výsledku jen prodraží? Či jste webdesignér a nevíte, jestli použití šablony je správná cesta pro vaše zákazníky? Čtěte dál☻

Základní otázky

Než začnete zvažovat obě varianty, měli byste si nejdříve zodpovědět základní otázky, které s tím souvisí a na základě vašich odpovědí zvažovat správné rozhodnutí.

Chci budovat korporátní identitu firmy (corporate identity CI)?

Zvažte, zdali má vaše činnost do budoucna potenciál dalšího rozvoje s cílem získat další zákazníky, budovat klientskou základnu, značku, rozšířit společnost nebo rozvíjet služby. Zní-li odpověď ANO, měli byste začít pracovat na vlastní identifikaci.

Korporátní identita je důležitá též pokud pracujete v oboru a ve stejné lokaci s konkurencí, pak by pro vás mělo být se od ní odlišit a být výraznější, zajímavější atd. Naopak, jste-li firma či jednotlivec bez ambicí růstu společnosti/značky v lokaci bez konkurence, tak nutnost budování vlastní grafické identity značně klesá. Příkladem může být kadeřnictví, jediné v obci/městské části, které uživí lokální zákazníci, neposkytuje nadstandartní či unikátní služby a nemá cíl vyšších zisků/cen, jelikož zdražení by mohlo mít za následek velký odliv klientů, pak by budovaní identity přineslo nevratné náklady.

Stejně tak, jste-li firma/jednotlivec bez ambicí dalšího růstu (např. při omezení prostoru) s prakticky neustále plnou kapacitou, pak by budování vlastní identity mohly být zbytečné náklady, samozřejmě se tím ale vystavujete riziku převálcování případnou novou konkurencí.

Budování korporátní identity není levná záležitost a je třeba vždy zvážit, zdali má vložená investice dlouhodobou návratnost. Každopádně, začínáte-li s novou firmou/činností v oboru a v lokaci se značnou konkurencí, tak CI potřebujete.

Mám dostatek financí?

Toto je zásadní otázka, jak jsme naznačili v předchozím odstavci, grafické práce nejsou levné, a ani nemohou být, a to z několika prozaických důvodů. Grafici musí investovat nemalé prostředky do hardwaru a softwaru a musí strávit tisíce hodin prací, aby si vytvořili dobrý skill (zručnost). Kvalitní grafici navíc obvykle mají stále dost práce, protože je po jejich práci značná poptávka a nechtějí-li dávat zákazníkům termíny s rozsahem několika měsíců, musí mít vyšší ceny, aby pracovaly jen pro ty klienty, kteří jsou ochotni jejich práci dostatečně finančně ohodnotit a tím snížili její množství.

Mám dostatek času?

Jednou takto ve středu mi volala paní, že by potřebovala web s vlastní grafikou do pátku a má na to asi 5.000,- Kč. Tento termín je na hraně i pro nákup šablony a úpravy jejího obsahu, navíc za předpokladu, že dotyčná osoba nemá zrovna nic na práci. Je tedy třeba zvážit, zdali pro svou činnost potřebuji webové stránky a celou korporátní identitu prakticky hned, abych mohl začít okamžitě prodávat, či jsem ochoten vyčkat na práci například měsíc nebo i déle.

Jsem náročný na kvalitu?

Zodpovězte si otázku, jak jste nároční na kvalitu od 1-10, kdy 10 je nejlepší, nejdražší a časově nejnáročnější výsledek, případně, zda jste ochotní přimhouřit oko či obě☺.

"Komerční design musí být v čase finančně návratný."

Kdy použít hotovou šablonu pro web

Už možná tušíte, jaké jsou správné odpovědi? Nemáte-li potřebu budovat vlastní vizuální identitu nebo chcete-li začít podnikat, ale nemáte moc financí, a proto nejste tolik nároční na originalitu, nebo nemáte čas a potřebujete začít podnikat se svým logem a webem velmi brzy a rychle, ale zároveň levně, či máte-li dostatek práce a vystačíte si s webovými stránkami, kde budou základní informace pro vaše zákazníky, pak je nákup a implementace hotové šablony dobrý krok.

Šablony vám ušetří značné finance a zároveň jsou k dispozici prakticky ihned (či v krátké době) s heslem levně, rychle a kvalitně, avšak za cenu ztráty vlastní identity a originality, za cenu možného nižšího přívalu nových zákazníku, menší prestiže a s přimhouřenýma oběma očima. 

Jednoduše šablona je kompromis.

Kdy navrhnout vlastní design

Naopak, snažíte-li se prosadit na trhu a vybudovat vlastní korporátní identitu/značku, vytvořit unikátní produkt či službu, bojujete s širokou či velkou konkurencí, máte čas na přípravu a dostatek financí a zároveň jste rozhodnuti nedělat kompromisy a vybudovat opravdu silný design pro vaše produkty, pak byste měli objednat design na míru vašemu podnikání.

Návrh vlastního designu by měl znamenat vytvoření originálního vizuálního stylu, který podpoří vaše podnikání, umožní vašim zákazníkům se s ním ztotožnitzarýt se jim do paměti i s malými, avšak vzájemně propojenými drobnostmi. Každá část vašeho webu by měla být promyšlená do detailu tak, abyste své potenciální zákazníky vedli tam, kam především VY chcete. Design by vám měl dlouhodobě budovat historii značky.

Buďte obezřetní

Na trhu tvorby www stránek, grafických studií a grafiků freelancerů je velký rozptyl mezi kvalitou i cenou, a to všemi směry. Za stejnou cenu můžete získat jak kvalitní a propracovaný design, tak nekvalitní slátaninu. Je to velký problém v tomto oboru, proto výběru svého budoucího dodavatele věnujte dostatek času, projděte si reference, zkuste si zjistit doporučení a oslovte jich i více, ať vidíte, jakým způsobem reagují.

Sledujte své vybrané potenciální dodavatele na sociálních sítích, ať máte lepší přehled o tom, co se ve firmě děje a jakou práci tvoří.

Nedejte na pozlátka a pozorně poslouchejte člověka, se kterým jednáte, zdali to, co vám říká, dává smysl nebo je to pro vás nesrozumitelné a abyste se neztrapnili, raději přikyvujete a říkáte si tomu nerozumím.

Chcete-li se připravit na jednání s dodavatelem a zvýšit si tak lehce svou odbornost, pročtěte si sekci Digitálním managerem.

Zpátky na začátek stránky