Tvoříme digitální svět a bojujeme za lepší grafiku a web!

Rozdíl mezi CMYK, RGB a Pantone barvami

Pravděpodobně jste se již setkali s označením barev CMYK či RGB, ale pokud sice tušíte, co to asi znamená, avšak nejste si jisti nebo nevíte, proč by to pro vás mělo být důležité, čtěte dále.

RGB

Nejen monitor a televize, ale i váš telefon či fotoaparát skládají obraz ze tří základních barev Červená - Red, Zelená - Green a Modrá - Blue, dohromady tvoří RGB spektrum a jejich spojením se vytvoří unikátní barva 1 pixelu (bodu) na vaší obrazovce. Tím se dokáže vytvořit až 16,7 milionů různých odstínů.  

Povšimněte si, že složením všech tří barev vznikne bílá. RGB barvy nelze tisknout, takže když pošlete na vaší stolní tiskárnu obrázek v RGB, tiskárna jej automaticky převede do CMYKu.

CMYK

Zde se míchají 3 základní barvy Azurová - Cyan, Purpurová - Magenta, Žlutá - Yellow a doplňková čtvrtá barva černá - Key (nikoliv blacK). Tyto barvy se používají v tisku a složením tří základních vznikne černá. V praxi však vznikne spíše velmi tmavě hnědošedá či podobně. Proto se používá 4. barva černá jako doplňková, což má řadu dalších výhod.

CMYK nedosáhne takových odstínových variací jako RGB, kvůli tomu se nám mohou zdát vytisknuté obrazy méně syté či pobledlé oproti zobrazení na monitoru. Proto grafici, připravující tisková data, pracují vždy v režimu CMYK, aby viděli reálný výsledek již na svém monitoru.

Nebuďte smutní, pokud jste si namíchali krásnou kontrastní RGB barvu, která v CMYKu vypadá pobledle, od toho je tu Pantone.

Pantone

Jsou přímé barvy používané v profesionálním tisku, jejichž přidáním mezi 4 klasické CMYKové můžete tisknout nové odstíny, které nelze jinak namíchat. Speciální zvýrazňovací či metalické barvy jsou samozřejmě za příplatek☺.

Existuje tisíce různých barev, jež můžete využít, stačí si vybrat ze správného vzorníku, je ale dobré ho mít při výběru fyzicky v ruce. Pro představu zkuste tento odkaz.

 • pantone-vzornik
  pantone-vzornik
 • pantone-tisk-produktu
  pantone-tisk-produktu
 • Cardboard-Gold-Print
  Cardboard-Gold-Print
 • forbes-obalka
  forbes-obalka

Zpátky na začátek stránky