Tvoříme digitální svět a bojujeme za lepší grafiku a web!

Microsoft a Facebook se dohodly

Microsoft a Facebook se dohodly na společném projektu Marea

Společný projekt společností Microsoft a Facebook se dostal do další fáze. V roce 2016 započala stavba transatlantického podmořského kabelu propojující Virginie Beach v USA s městem Bilbao ve Španělsku.

Nyní je stavba v konečné fázi a začátkem roku 2018 by měl být kabel uveden do provozu. Kabel dostal přezdívku Marea (španělsky příliv) a dokáže přenést data o rychlosti až 160 Tb/s, což je asi kolem 34 000 DVD disků za sekundu☻

4 000 km

Tak dlouhý je kabel, který svým průměrem sotva párkrát překoná běžnou zahradní hadici. Má se jednat o nejvýkonnější současný kabel pro přenos internetových dat mezi kontinenty. Ve skutečnosti je mezikontinentální přenos dat v 99 % provozován právě podmořskými kabely, nikoliv vzduchem.

 

Proč právě Microsoft a Facebook?

Možná si říkáte, proč se softwarový giganti rozhodli investovat obrovské finance právě do tohoto projektu? Microsoft se postupně snaží přesunout své služby do cloudu jako SaS software. Až se mu povede provozovat v cloudu i operační systém Windows, bude pro fungování podobných služeb celosvětově vysoká konektivita nezbytná. Microsoft chce také vytvořit širokou škálu cloudových služeb, včetně Office 365, Skype, platformy Xbox Live a platformy Azure, a udělat je dostupnější na nových trzích. Facebook se naopak snaží maximálně integrovat do svého online života miliardy lidí a k tomu je nezbytná celosvětová dostupnost jeho služeb.

Více než dvě třetiny digitálních dat překračující Atlantik procházely soukromými sítěmi. V současnosti propojuje sítě po celém světě kolem 420 podmořských kabelů.Více o projektu https://news.microsoft.com/marea/

Další články z rubriky

Zpátky na začátek stránky