Tvoříme digitální svět a bojujeme za lepší grafiku a web!

Jak vybrat dodavatele webových stránek?

Pokud právě vybíráte nového dodavatele pro tvorbu vašich www stránek a procházíte výsledky ve vyhledávačích Googlu nebo Seznamu, nejspíš jste se právě dozvěděli, že:

  • Všichni jsou profesionálové a odborníci.
  • Všichni dělají moderní webové stránky.
  • Všichni mají spokojené zákazníky.
  • Všichni používají nejmodernější technologie
  • Všichni používají nějaký redakční systém.

A tak dále... Pojďme se jim podívat "pod pokličku" a zjistit, co od nich můžeme očekávat.

Není profesionál jako profesionál

Profesionál je člověk, který za svou práci pobírá honorář. Mylně se však předpokládá, že dotyčný člověk nebo firma jsou dostatečně kvalifikovaní v oboru. Odborníci na webovou tvorbu nevzniknou za rok nebo dva, ale mají často letitou praxi, která je připravuje na stále obtížnější úkoly. Navíc vždy pracují v týmech, které jsou složeny ze specialistů na různé segmenty práce.

Na druhou stranu působí na trhu řada jednotlivců, jež na oko vypadají jako středně velká firma, avšak jejich zkušenosti bývají malé. Za "profesionální" firmou se tak může skrývat i jediný člověk, pracující z panelákového bytu. Vždy je tedy dobré mít přehled o počtu odborníků, kteří pro vás budou u vybraného dodavatele pracovat.

Co je "moderní web"?

Modla všeho webotvoření je magické zaklínadlo MODERNÍ. Co je moderní, musí být super! Jenže moderní je i Spinner , stejně jako bylo dříve Jojo nebo Pikatchu, vy ale potřebujete web, který přečká trendy a pomůže vám rozvíjet značku.

 

Poznáte, který je který?

Zaměřte se na reference vašich vytipovaných webmasterů a porovnejte jejich unikátnost vs. unifikovanost. Zaměřte se na snadnost ovládání, přehlednost informací i na to, jak vás práce s nimi baví. Až skončíte, zkuste si vybavit charakteristický design všech, které jste viděli. Schválně, kolik jste si jich zapamatovali. Toto jsou klíčové faktory, které by měl mít i váš nový web. Zprovoznit hranatou šablonu běžící na Word Pressu dnes dokáže každý druhý student, unikátní projekty ale tvoří odborníci.

Kdy je zákazník nespokojený?

Některé firmy opouští své dodavatele kvůli cenám, které jim účtují za práci a hledají levnější alternativy. Přitom je dnes běžné, že hodinová sazba za IT služby přesahuje hranici 1 tisíce korun. Man-day (čili práce jednoho člověka za den) stojí zhruba 8 tisíc, někdy dokonce až 14 tisíc korun (v ČR). A teď si představte, že pro vás pracuje celý tým odborníků. Tyto vysoké ceny jsou způsobeny současnou situací na trhu práce, kdy je nedostatek IT specialistů a práce se outsourcuje. Nízké ceny potom mohou být známkou nižší kvality, ale to neznamená, že vysoká cena je zárukou kvality.

Objednáním sofistikované webové stránky pravděpodobně zaměstnáte tým odborníků na několik týdnů.

A zase ta technologie...

Rozvoj webových technologií je tak intenzivní, že než je webmasteři stihnou opravdu kvalitně ovládnout, jsou už zastaralé. Než technologie samotná je tak důležitější její zvládnutí a především metodika vývoje. Optejte se vytipovaných webmasterů, jakou metodiku vývoje používají. Dostanete-li odpověď: „Jak to myslíte?“, běžte rovnou dál.☺

Redakční systémy2

Stejně jako v pití piva, tak i v tvorbě redakčních systémů patří český národ mezi přeborníky. Vznikly jich u nás stovky, většina již zastaralých nebo jednoúčelových, pouze pro editaci konkrétního projektu.

Snad každý programátor vytvořil alespoň nějaký redakční systém. 

Řada firem se chlubí vlastním redakčním systémem, jenže kolik informací o něm ve skutečnosti dokážete na jejich webu dohledat? Bude pro vás přehledný? Bude uživatelsky přívětivý? Bude nakonfigurovaný tak, aby obsahoval skutečně jen funkce, které potřebujete a žádné takové, pomocí kterých byste mohli web nechtěně rozbít? Používá open-source framework nebo si firma též vyvinula vlastní, se kterým nedokáže kromě nich nikdo pracovat?

Jiní dodavatelé zase sází na použití open source redakčních systémů, se kterými pro vás může být náročné pracovat.

Vývoj sofistikovaného redakčního systému zabere i několik let a firmu obvykle stojí stovky tisíc až několik miliónů korun. Pracují na nich týmy programátorů, kodérů, designérů a ux specialistů, kteří se starají o jeho pravidelnou aktualizaci.  

Jak to tedy má být

Weby tvoří specializovaná studia

To, že vám dříve v každé opravně obuvi udělali i nové klíče, neznamená, že vám v každé výrobně klíčů dobře opraví obuv. Stejně tak každá IT firma, student či web freelancer vám vytvoří nějakou formu webu, avšak to neznačí, že bude stejně kvalitní jako jejich ostatní běžná činnost. Tvorba www stránek patří do ruky specializovaným webovým studiím, které jim věnují minimálně svůj veškerý pracovní čas.

Tvorba webu je týmová práce

Propracované weby tvoří tým specialistů: programátorů, front-end developerů s webdesignérem a často i UX expertem, či UI architektem řízený project managerem nebo scrum masterem. A každý z nich přesně ví, co má dělat.

Webdesign podporuje i neobdélníkové tvary

Webdesign může geniálně podporovat váš brand. V posledních letech jsme však bohužel zaplaveni trendem "hranatých" webů bez vlastního charakteru. Jiné zas jako by zůstaly zastaveny v čase. Digitální agentura by měla být schopna vlastních inovací a ne pouze kopírování stylu. Zjistěte v referencích, jak využívají kreativních možností, které jim webdesign poskytuje.

Cena vs. výsledek

Bohužel peníze jsou vždy až na prvním místě a rozptyl kvality je enormní. Ten nejlepší web pro rozvoj vašeho podnikání nelze koupit za 2, 10 nebo 20 tisíc korun vzhledem k tomu, jakými procesy zakázka prochází. Obzvláště pokud využívá funkce navržené na míru.

Pokud vám na vašem budoucím webu moc nezáleží a chcete ho za "babku", zadejte poptávku na WebTrhu, nebo ještě lépe na některém z internetových bazarů jako je StovkoMat či JáUdělám, kde vám jej vytvoří, zatímco si budou opékat ranní toasty před cestou do školy☻

Máte-li však se svým projektem větší plány, oslovte digitální agenturu specializovanou na tvorbu www stránek, kde vám, kromě profesionálního přístupu (viz začátek článku☺), pomohou najít vhodnou cestu.

Záruky a servis

Ověřte si v obchodních podmínkách, jaké máte záruky, jaký vám bude poskytován servis a kolik vás bude stát. Protože na neplacený servis se těžko můžete spolehnout. Optejte se na možnost SaaS smlouvy, kde se provoz webu obvykle řeší pronájmem. Pak máte provoz vždy garantovaný.

Showreels


toneyes.com


curiositymg.com


SOLARIS.media

Zpátky na začátek stránky