Tvoříme digitální svět a bojujeme za lepší grafiku a web!

Jak rychle rozeznat tiskový soubor od náhledového?

Dostali jste od svého grafika či studia grafický návrh, s nímž jste již spokojeni a chcete jej poslat do tiskárny, ale bojíte se, že kvůli špatným datům bude váš produkt špatně vytištěný nebo vyrobený? Nemáte už čas se ptát, zda jsou takto data pro tisk ok. Poznáváte se? Pak čtěte dál, naučíme vás, jak rychle rozpoznat tiskový soubor od náhledu, jenž tisknout nesmíte.

Nejběžnější typy tiskových souborů

Tiskové soubory se mohou lišit podle toho, co chcete vyrobit. Podívejme se na ty nejčastější.

Tiskneme na papír - letáky, vizitky, katalogy, inzeráty...

Tento druh tiskovin je nejčastější a zároveň nejjednodušší na rozpoznání, téměř vždy se do tiskárny posílají data ve formátu PDF a obsahují ořezové značky, soutiskové značky a barevné pruhy. Většinou se tedy postačí podívat, zdali tam jsou a pokud ano, soubor můžete poslat do tisku.

Takto obvykle vypadá tiskové PDF např. pro vizitky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barevné pruhy

Ořezové značky

Soutiskové značky

Slouží tiskárnám ke kontrole kalibrace barev. 
Vyznačují "hranici", kde se po vytištění dokument ořízne, obvykle bývá kolem 3 mm a tato tolerance slouží tiskárně jako rezerva při řezání vytištěných dat, obvykle se trefí s přesností ± 1 mm.
Jelikož tiskneme 4 barvy CMYKu přes sebe, potřebuje tiskárna tyto značky, aby je správně spasovala a barvy se co nejpřesněji "kryly" přes sebe.

Pokud soubor obsahuje alespoň jednu z těchto značek, a máte jej od vašeho grafika či studia, jedná se o tisková data. Soubor může obsahovat i další značky či informace, ty ale pro vás nejsou důležité.

Tiskneme na trička, vyrábíme polepy na auta, razítka a reklamní předměty

Tento druh tiskovin je specifický u každé zakázky, podle toho z jakých dat je připraven a jakou technologií se bude vyrábět, proto může i nemusí obsahovat tiskové značky a je lepší se grafika dotázat.

Obvyklé formáty pro tisk: PDF, AI, CDR, EPS a někdy i JPEG.

Například toto razítko je v rastru a bez ořezových značek, přesto jsou data pro jeho výrobu ok.

Na co si dát pozor

  1. U graficky složitějších návrhů, je dobré k tiskovým datům přiložit i JPEG náhled a půjde-li to, požádat tiskárnu o kontrolu tiskových dat a porovnání výstupu s náhledem, jde-li to, kvalitní tiskárna vás upozorní na případnou chybu.
  2. Pokud v grafice vidíte různé světlé, tenké "pruhy", které při zoomování v PDF souboru nemění svou velikost, nepanikařte. PDF takto "řeže" v tiskových datech obrázky. Ve finálním tisku v profesionální tiskárně se tato "chyba" neprojeví, ale může se vytisknout na vaší kancelářské tiskárně.
  3. Neposílejte data k tisku do profesionální tiskárny v MS Wordu, mohli byste způsobit změnu otáčení zemské osy, stejný defekt může nastat také při použití písma Comic Sans MS.
Zpátky na začátek stránky