Tvoříme digitální svět a bojujeme za lepší grafiku a web!

Jak poznat kvalitní webdesign

Abychom mohli rozpoznat kvalitní webdesign od toho méně kvalitního či špatného, musíme si odpovědět na otázky, co vlastně od kvalitního webdesignu očekáváme?

  1. Chceme, aby potenciální zákazník/čtenář zůstal na webu déle jak 10 s.
  2. Chceme mu dostat do hlavy náš brand a naučit jej, jak nás rozpoznat v konkurenčním davu.
  3. Chceme, aby našel informace, které mu poskytujeme.
  4. Chceme, aby vytvořil objednávku nebo dále užíval web.
  5. Chceme, aby se znovu vrátil.

Jsou to celkem ambiciózní plány, ale nikoliv nereálné, naopak, chytře navrženým webdesignem jim můžeme velmi napomoci, dokonce bych si dovolil tvrdit, že právě webdesign je přímo zodpovědný za to, jak budou naše požadavky naplněny.

Nic jako univerzální řešení webdesignu neexistuje, uživatelé internetu jsou individuální, avšak můžeme se poučit z nejčastějších chyb, které uživatele odrazují a naučit se navrhovat webové stránky lépe a přístupněji.

Jak ztratit zákazníka do 10 s

Dejte mu tam vyskakovací okno

Hned jak se načtou vaše skvělé stránky, spusťte nějaké okno, jež je zakryje. Přesunete tím sice pozornost na informaci v okně, což jste pravděpodobně chtěli, ale nový uživatel vašeho webu to nejspíš příliš neocení. 

Vyhněte se vyskakovacím a pop-up oknům, chcete-li pravidelně sdělovat stručné důležité informace pro uživatele. Raději pro to vyhraňte na homepage webu přehledný a výrazný prostor.

Hlavně spoustu bannerů

Dejte na web co nejvíce reklamních bannerů, ať se stihnou zobrazit dříve, než zákazník odejde. Nejlépe animované, které na sebe strhnou veškerou pozornost.

Když uživatel prochází výsledné odkazy ve vyhledávači, přirozeně si filtruje navštívené weby podle možnosti úspěšného nalezení požadovaných informací. Když jej rychle nevyhodnotí jako užitečný, odchází. Bannery, které upoutávají uživatelovu pozornost, tak ukrádají čas pro sledování relevantního obsahu.

Nepřizpůsobujte web pro mobilní zařízení

Kdo dneska používá mobilní telefon k prohlížení internetu? Těch pár uživatelů za tu námahu nestojí a web se stejně na mobilu načte, jen bude menší.

Cca 40 % dospělé populace využívá mobilní telefon k prohlížení www stránek. 35 % z celkového počtu online nákupů je realizováno přes mobilní telefon. V České republice je roční obrat v mobilních online nákupech kolem 40 miliard Kč.

Jak na sebe nechat zapomenout

Použijte šablonu a zapomeňte na vlastní grafiku

Šablony jsou levné a jednoduchý styl je trendy, tak proč investovat do korporátní identity? Uděláme to jako ostatní a bude to fungovat☺

Vaše identita vás provází na každém kroku a po celou dobu života vaší firmy. Nepodceňujte její kvalitu a promítněte do ní stěžejní vizuální prvky, jež vás identifikují i v designu www stránek. Důležitý je každý detail, od barvy, fontu až po faviconu.

Kašlete na interaktivitu

Na co vymýšlet kreativní návrhy, když tohle mi vždycky stačilo. Animace, videa a moderní design nejsou pro mě.

Nejvíce uspějí vždy ti, kteří se nebojí inovace. Zaujměte.

Jak ukrýt to podstatné

Sdělte mu vše hned

Určitě je vše, co chcete uživateli sdělit a veškerý obsah, jaký pro něj máte připravený, ohromně důležitý. Měli byste proto na webu vytvořit spoustu dlouhých a nepřehledných boxů s hromadou informací, nejlépe každý nějakým způsobem zvýrazněný, a zahltit tím potenciálního zákazníka, který to raději vzdá bez boje.

Přemýšlejte více nad tím, čeho chcete, aby uživatel na vašem webu dosáhl a na tyto informace se soustřeďte. Vše s nižší prioritou přesuňte do podmenu nebo jiné části webu.

Neformátuje obsah podstránek

Stačí přeci vytvořit grafický návrh designu pouze pro homepage a vzorovou podstránku a poté do webu nalít obsah. Navrhovat grafiku pro každou podstránku webu je moc drahé a pracné.

Nestačí, potřebujete, aby váš web byl přehledný, i když na něm bude několik podstránek. Stránky, které uživatele baví procházet, jej motivují dále hledat pro něj důležité informace. Je nezbytné promyšleně formátovat a je-li to třeba i navrhovat infografiku pro každou část webu a jeho podsekce tak, abychom uživatele vedli směrem, jakým chceme a naučili jej orientovat se na našem webu.

Jak zabránit nákupu

Nejlepším způsobem, jak zabránit potenciální objednávce, je maximálně ztížit její proces. Nesnažte se jej optimalizovat a vyžadujte maximum informací, které můžete dále zpracovávat. Pokud to jde, skryjte i ovládací prvky a nenápadně schovejte kontaktní informace a akční tlačítka. Neřešte mobilní uživatele.

Jasná navigace, viditelná akční tlačítka, stručný proces objednávky a do detailu propracovaná mobilní a tabletová verze, to jsou faktory, jež urychlí objednávací proces a minimalizují tím tak dobu, kdy si může uživatel objednávku rozmyslet.

Proč by se nevrátil?

Zapomeňte na UX

UX není důležité, je to jen další zdržování projektu a novodobý tahák na peníze jako SEO☻ 

User experience (UX), volně přeloženo jako uživatelský zážitek, je jen pojmenování toho, o co se od začátku snažíme. Chceme, aby se uživatel cítil na našem webu dobře, aby jej bavilo v něm hledat informace, aby měl pocit, že práci na něm má pod kontrolou a díky tomu se i vracel. Tvorba www stránek je jeden velký chaos, kterému je třeba dát jasný směr, promyslet každý detail a testovat ho na reálných uživatelích. Je to nekonečná snaha předvídat kroky uživatelů a eliminovat jejich potenciální nezdary.

Pár efektů vylepší slabší design

Když nevíme, co tam dát, dáme tam nějaký cool efekt s fotkou, to bude pěkné a moderní☻

Vyhněte se bezmyšlenkovitému používání efektů a animací, které nemají pro uživatele žádný faktický ani estetický přínos, pouze vyplňují prázdný prostor a nahrazují nedomyšlenou grafiku.

 

Zpátky na začátek stránky