Tvoříme digitální svět a bojujeme za lepší grafiku a web!

Jak komunikovat se svým grafikem

Za grafické práce můžete často ušetřit velkou část vašeho budgetu, aniž by tím trpěla kvalita výsledku, ba dokonce může být i lepší. Jak je to možné? Někdy stačí jen správně zoptimalizovat proces přípravy podkladů. Překvapivě zadavatelé, bez ohledu na to, jestli jsou to manageři či podnikatelé, opakují stále stejné chyby, které je nebo jejich firmu stojí zbytečné náklady a prodlužují celý proces tvorby grafických materiálů. Provedeme vás kritickými body, pomůžeme vám vyvarovat se jich a nahlédneme i do mysli grafického designéra.

1. Jaké je zadání, takový je výsledek

Toto zná asi každý, máme spoustu práce, nestíháme, ale potřebujeme zpracovat nějaké grafické materiály. Tak to nějak dáme dokupy a pošleme grafikovi s tím, že to pak doladíme. Výsledek je takový, že grafik připraví grafický návrh, který obsahuje chyby, pracovní texty, které je potřeba upravit, nepřesnosti nebo dokonce chybějící obrázky, které víme, že tam chceme, ale zatím jsme je nepřipravili.

V případě největších extrémů nepošleme grafikovi pro jistotu zadání žádné, dáme mu jen téma a čekáme na výsledek, který pak není podle našich představ. Tím začíná nekonečné kolečko korektur.

Díky postupnému a nekompletnímu dodávání podkladů, včetně našich požadavků, roste čas, jenž musí grafický designér, kterého si najímáme, strávit nad zakázkou, ale nakonec jste to vy, kdo zaplatí vyšší cenu za celkovou práci. Proto bychom měli mít vždy připravené všechny podklady k zadání od textů až po obrázky a teprve poté je zasílat ke zpracování.

2. Grafik není copywriter

Úkolem grafika je zpracovat objednaný materiál vizuálně, nikoliv obsahově. Od toho jsou copywriteři, kteří vymýšlejí a připravují textové podklady. Pokud tedy texty nepřipravíme my, měli bychom o jejich tvorbu požádat právě copywritera a teprve poté je zaslat k postprodukci grafikovi. V případě grafického studia je dobré se rovnou zeptat, zdali nemají k dispozici copywritera. Nezapomeňte ale, že i pro něj musíte připravit zadání. Někteří grafici vám také mohou texty připravit či upravit, ale bývá to spíše výjimka a není to jejich primární práce, takže kvalita může být nižší.

3. Připravte finální texty

Neodkorekturované texty, plné chyb, překlepů a nedoplněných informací znamenají spoustu práce pro grafika či DTP operátora navíc. Mnoho zákazníků nechává své grafiky připravit grafický návrh a až poté opravují textové chyby, které zaslali v zadání. Přitom hodinová sazba grafika je mnohem vyšší než jazykového korektora, případně pokud jsme schopni texty odladit sami, můžeme ušetřit i zde (nedoporučujeme). Odkorekturováním textů dopředu, hlavně u rozsáhlejších zakázek, můžete ušetřit často velkou část nákladů.

Grafici jsou od přírody tvorové tvůrčí a opravovat chyby v textu je pro ně ubíjející činnost, proto jí dělají s nechutí a pomalu, což vás může stát zbytečné peníze.

4. Zadání pište v bodech, VŽDY

Je několik typů zákazníků, od chaotika, který posílá zadání v jednom dlouhém odstavci, ze kterého si musí grafik vypreparovat jednotlivé body zadání, až po nestíhavce, který posílá k jedné zakázce 6 e-mailů a grafik si je musí skládat jako puzzle☺

Výsledek je nakonec stejný, musí si připravit vlastní zadání, poslat vám jej či zavolat a potvrdit si, že takto jste to opravdu mysleli, což vás ve výsledku stojí více času, a nakonec i peněz.

Zadání vždy posílejte v polopaticky napsaných, logicky po sobě jdoucích bodech.

5. Obrázky musí být kvalitní

Jsou-li součástí zadání i obrazové materiály, je potřeba velmi dbát na jejich kvalitu. V podstatě se stačí naučit jedno jednoduché pravidlo, pokud není obrázek kvalitní i při zobrazení přes celou obrazovku, není použitelný. Samozřejmě to není 100% pravidlo, ale když se jím budete řídit, ušetříte všem spoustu času.

6. Zkuste více porozumět jejich práci

Abyste mohli lépe připravit zadání, je dobré naučit se alespoň základní pojmy, se kterými se v komunikaci s vaším grafikem můžete setkat. Nebudete si poté připadat hloupě, když vám přijde e-mail s požadavky, kterým nebudete rozumět, ať už to bude DPI, CMYK, RGB, raster, vektor, render... Zároveň budete mít trochu jistotu, že vás nikdo netahá za fusekli, až na vás vychrlí hromadu odborných výrazů☺

Pomoci vám k tomu může sekce Digitálním managerem na tomto webu.

7. Nezabere to chvilku a nebude to hned

I když má grafik svoji práci v malíku, nic, co po něm budete chtít, nebude na 5 minut. Grafická tvorba znamená znalost hned několika ne příliš jednoduchých programů a často je nutné práci v nich kombinovat. Navíc podle charakteru činnosti může i zdánlivě banální úprava zabrat hodně času. Například když budete požadovat drobnou úpravu ve finálním 3D obrázku, která může zabrat třeba i oněch 5 minut, ale render potrvá 16 hodin a znemožní v této době jakoukoliv další práci na počítači, protože si vezme veškerý jeho výkon na vypočítání obrazu. Stejný problém může nastat u webdesignu nebo u tiskové grafiky, kde se musí znovu vytvořit tisková data. Často řeší i řadu technických problémů, o kterých ani nemusíte vědět.

Proto vždy, když posíláte jakoukoliv úpravu čehokoliv, počítejte minimálně s půlhodinou práce a více.

8. Konzultujte

Každý profesionální grafik, který svou práci dělá už několik let, pravděpodobně ví, jaká cesta je pro vás vhodná. Dokáže poradit a nasměrovat vás správným směrem, pokud mu to dovolíte. Přeci jen jsou to lidé se spoustou zkušeností ve svém oboru a nejspíše zakázku podobného charakteru už řešili pro jiné zákazníky.

Na druhou stranu, jste-li o svém záměru přesvědčeni, neměli byste se nechat dotlačit směrem, kterým jít nechcete. Někteří grafici neradi ustupují ze svých názorů, často jsou i arogantní a přesvědčeni o své pravdě. Nejlepší cestou, jak tuto situaci vyřešit je nechat si vše vysvětlit a zároveň vyjádřit svůj názor a dojít k následnému kompromisu, případně se poradit s jiným grafikem, přeci jen v hodinové sazbě jsou sice i zkušenosti daného designéra, ale fakturu nakonec budete proplácet vy, takže byste měli mít poslední slovo☺

Závěr

Pokud se budete snažit dodržovat těchto 8 bodů, je pravděpodobné, že se budete moci těšit z kvalitnější, levnější a rychleji odevzdané práce od vašeho spokojeného grafika☀ 

Zpátky na začátek stránky